Чотки використовуються у багатьох релігіях — з їх допомогою концентруються на духовних практиках, підраховують прочитані мантри чи молитви. Особливу роль чотки грають у буддизмі.

У буддистській традиції чотки звуться «мала» і окрім традиційної ролі «лічильника» також відіграють роль носія інформації про важливі релігійні моменти та про самого власника чоток.

Чотки використовувалися в буддизмі практично з моменту його зародження. Вважається, що сам Будда адаптував чотки, що використовувалися в інших релігійних традиціях з урахуванням особливостей буддистських поглядів.

Основна мета використання чоток залишається незмінною з III століття (до якого історики відносять появу цього буддистського атрибуту) - це підрахунок мантр під час їх читання та концентрація на медитації.

Значення назви

У буддизмі чотки традиційно називаються "мала". Це слово в перекладі із санскриту означає «гірлянда». У деяких священних текстах можна зустріти інше найменування буддистських чоток - "тренгва". Воно має тибетське походження і перекладається так само, як і мала, — «гірлянда».

Як виглядають буддистські чотки

Чотки складаються з декількох елементів, кожен з яких має своє призначення:

основні намистини - виготовляються з різних природних матеріалів, служать для   відліку     мантр;                   
нитка - є основою конструкції чоток;

намистина-гуру (намистинка-Меру) — додаткова намистина, виступає в ролі символу Бога     в чотках, а також межі відліку;        

кисть - завершальний елемент чоток, за кольором пензлика можна отримати  інформацію     про ставлення людини до традиції буддиста.            

На додаток до основних 108 намистин на чотках зазвичай закріплюють намистини-розділювачі (зазвичай після 9 основних іде намистина-лічильник). Лічильники трохи відрізняються від інших намистин за розміром. У деяких випадках у чотках залишають всього одну намистину-розділювач, її закріплюють безпосередньо перед намистом-гуру.

Перебираючи чотки під час духовної практики, людина може відволіктися, тоді дотик до намистини-розділювача поверне його думки до медитації.

Для чого використовуються

Основне призначення сучасних чоток - відлік мантр при читанні. Залежно від бажаного ефекту мала тримають трохи по-різному:

   •  для посилення енергетики — лише на рівні трохи нижче пояса, дивлячись у західному          напрямку;
  •  для посилення інтелекту, залучення матеріального та духовного благополуччя – на  рівні сонячного сплетення, звернувши погляд у південному напрямку;                 
   •  для лікування, прискорення одужання чи профілактики захворювань — лише на рівні  серця, дивлячись на схід.        

Крім підрахунку мантр чотки також використовуються для:

  •   відрахування ритму. При проспівуванні деяких мантр необхідно підтримувати певний   ритм, що стає простіше, якщо скористатися чотками;          
  •   лікування та профілактики. Чотки накопичують енергетику під час читання мантр і за необхідності (під час хвороби, занепаду сил чи невдалої «смуги» у житті) діляться нею        •   накопичення енергій;

  •   зняття стресу та гармонізації стану нервової системи. Розмірне перебирання чоток  позитивно впливає на мозок і нерви людини. Це стає можливим завдяки великій             кількості нервових закінчень у кінчиках пальців, якими практик торкається намистин.                Також чотки мало допомагають концентруватися на мдитації, очистити розум від сторонніх думок.

Скільки намистин у буддійських чотках

Класичні буддистські чотки мала складаються з 108 однакових намистин, проте є й більш короткі чотки. У практиках буддизму кількість намистин має бути такою, щоб число 108 було кратним йому (тобто ділилося без залишку), тому в чотках буває:

     • 108 намистин;
     •  54 намистини;
     •  36 намистин;
     •  27 намистин;
     •  9 намистин.

Ця кількость вибрана невипадково. За легендою 108 - це сакральне число, яке виходить шляхом множення 9 (кількість планет) на 12 (кількість будинків / знаків зодіакального кола), що символізує багатовимірність світу.

Як вибрати чотки мала

Головний порадник у виборі чоток мала – інтуїція. Суворих правил, визначальних, якими мають бути «правильні» чотки, немає. Є лише низка рекомендацій, які допоможуть у виборі.

Розмір намистин

Оптимальним для основних намистин вважається діаметр 9 мм — чотки зручно тримати та перебирати. Якщо йдеться про чотки для великого чоловіка, то варто розглянути атрибути з трохи більшим діаметром бусин — 10-11 мм. Жінки часто віддають перевагу малам з дрібнішими бусинами - 6-8 мм. Вибирати для читання мантр чотки з зовсім маленькими намистинками не рекомендується - з ними легко збитися з рахунку.

Матеріал

Вибираючи матеріал виготовлення чоток мала, потрібно насамперед звернути увагу на свої відчуття. Дотик до намистин повинен викликати позитивні емоції, почуття душевного спокою та комфорту. Намистини можуть бути виготовлені практично з будь-якого природного матеріалу:

  •  дерев'яні — мають м'яку енергетику, сприяють досягненню внутрішнього       умиротворення, але накопичують і передають енергію набагато повільніше, ніж їх кам'яні     або металеві аналоги;
   •   кам'яні — інтенсивно акумулюють енергії, обмінюються ними із власником. При     виборі чоток із каменю потрібно обов'язково врахувати його магічні, фізичні та лікувальні     властивості, а також сумісність із власником;

   •  металеві — працюють як сильний накопичувач енергії, але потребують інтенсивної взаємодії з власником, щоб її не розгубити. Їхня власна енергетика може здатися занадто жорсткою, особливо з погляду прихильників буддизму, що починають. Також слід враховувати, що метал накопичує будь-яку енергетику і при неакуратному використанні може зосереджувати надлишок негативу.

Колір пензлика

Колір пензля чоток у буддизмі символічний. Найуніверсальніший колір для пензлика – червоний. Мала з таким пензлем може використовувати практично будь-яка людина.
Ченці, які зреклися всього мирського і приземленого, обирають чотки з чорним пензлем. Просвітлені, які вже віддалилися від світу людей, користуються чотками мало з жовтим пензликом.

Довжина чоток

Довжина класичних чоток мала, що складаються з 108 намистин діаметром 8 мм, становить близько 85-86 см, такий атрибут цілком підійде для носіння на шиї або на руці (у кілька обертів). Також є більш короткі варіанти, що складаються з меншої кількості намистин — вони підходять для носіння на руці або просто зберігаються в мішечку, звідки їх дістають лише на час медитації.

Як правильно використовувати чотки

При читанні мантр намистини починають перебирати, починаючи з центральної в напрямку за годинниковою стрілкою, на себе. Дійшовши до гуру-намистинки, чотки потрібно перевернути і продовжити читати мантри, відраховуючи їх малами, також на себе, але вже в протилежному напрямку.

Якими пальцями перебирати чотки:

   •  Великий + безіменний — Звільнення від проблем та неприємностей
   •  Великий + середній — Підвищення ефективності духовної практики, краще     проникнення мантри в душу та серце
   •  Великий + мізинець — Виконання бажань
Починаючим послідовникам буддистських традицій рекомендується тримати чотки на середньому пальці, оскільки вважається, що він має особливий зв'язок із серцем. Якщо людина впевнена, що може впоратися з егоїзмом, то вона може розміщувати чотки мала на вказівному пальці.
Існує ряд заборон, пов'язаних з використанням чоток мала. Не можна:

       •   читати мантри повністю оголеним;
       •   читати мантри лежачи;
       •    читати мантри і паралельно займатися сторонніми справами (наприклад, гуляти чи          розмовляти з кимось);
       •   торкатися чотками мала до брудних поверхонь та підлоги;
       •   чіпати чотки або перебирати намистини лівою рукою;
       •   торкатися малої правою рукою, якщо вона недостатньо чиста.
Також не рекомендується передавати будь-кому свої особисті чотки, щоб вони не втратили накопичену енергію.

Як зберігати та доглядати

Як правило, буддистські чотки не вимагають дотримання складних правил зберігання та догляду. Щоб чотки прослужили якомога довше, зберігаючи при цьому естетичну привабливість та свої енергетичні властивості, рекомендується:

     •  ставитися до малам шанобливо та дбайливо;
     •  зберігати чотки в індивідуальному мішечку;
     •  оберігати від ударів, падінь, не здавлювати надто сильно при читанні мантр;
     •   періодично промивати в слабкому мильному розчині, обполіскувати теплою водою,                сушити на рушнику.

Також потрібно звернути увагу на правила догляду за виробами з матеріалу, який був використаний при створенні намистин. Наприклад, чотки рекомендується мити без використання мила або миючих засобів і не можна залишати поряд з нагрівальними приладами, а також піддавати тривалому впливу прямих сонячних променів.

Щоб використовувати чотки, не обов'язково бути просвітленим буддистом. Це атрибут, необхідний медитації, концентрації і гармонізації свідомості. Правильно підібрані чотки допоможуть здобути душевний спокій та умиротворення та сформувати усвідомлений і при цьому більш позитивний погляд на життя.